Fondskola - Räntefokus: Vad är kreditmigrering?
Detta avsnitt av vår fondskola har räntefokus och vi tittar närmare på vad kreditmigrering är.
Dagens Industri listar varje vecka de 10 bästa fonderna i olika kategorier. I
förra veckan gladdes vi här på Spiltan Fonder åt att Spiltan Aktiefond Sverige står sig bra i konkurrensen och hamnade på denna lista! Grattis till Pär Andersson som förvaltar fonden! På samma uppslag kunde vi även se att Spiltan Aktiefond Dalarna har fått 4 stjärnor hos ratingföretag Morningstar. Även denna förvaltas av Pär.
Nämnas bör också att Spiltan Aktiefond Stabil har fem stjärnor hos Morningstar - förvaltas av Erik Brändström.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Detta avsnitt av vår fondskola har räntefokus och vi tittar närmare på vad kreditmigrering är.
Aktiespararnas seminarietema ”Investera som proffsen”, bjöd in Jörgen Wärmlöv från Spiltan Fonder för att prata om europeiska investmentbolag.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: