Jörgen Wärmlöv gäst i podcasten Ett Rikare Liv
Jörgen Wärmlöv gästade nyligen podcasten Ett Rikare Liv för att prata om Spiltan Globalfond Investmentbolag.
Avanzas Sparekonom Claes Hemberg skriver på sin blogg om fördelarna med Spiltan Högräntefond och några andra fonder med liknande inriktning jämfört med vanliga penningmarknads- och obligationsfonder.
Framgångsfaktorerna, enligt Claes Hemberg, är att Spiltan Högräntefond, och liknande fonder, investerar i så kallade FRN-lån eller ”floaters”, men dessutom är det viktigt att fonden har en aktiv förvaltare och konkurrenskraftig avgift. Läs hela blogginlägget genom att trycka på den här länken.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Jörgen Wärmlöv gästade nyligen podcasten Ett Rikare Liv för att prata om Spiltan Globalfond Investmentbolag.
En aktivt förvaltad fond med handplockade obligationer.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: