Pär Andersson gästar Investera Mera
Pär Andersson, fondförvaltare på Spiltan Fonder, gästade nyligen Investera Mera för att prata om Spiltan Småbolagsfond.
Har man något att vara glad över ska man dela med sig! Vi på Spiltan Fonder glädjs åt att våra fonder fortlöpande får så fina betyg hos ratingföretaget Moneymate. Aktiefond Stabil, AKtiefond Småland, Aktiefond Sverige och Räntefond Sverige får samtliga full pott - 5 stjärnor och Aktiefond Dalarna 4. Investmentbolagsfonder är inte betygsatt då den ännu är för ung men har haft mycket bra utveckling under det år den funnits.
Även DI har uppmärksammat detta och tar Spiltan Aktiefond Stabil som ett exempel - referens till ratingföretaget Morningstar.
Obs! Att fonden, som aktivt förvaltas av Erik Brändström, legat i topp under mycket lång tid.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Pär Andersson, fondförvaltare på Spiltan Fonder, gästade nyligen Investera Mera för att prata om Spiltan Småbolagsfond.
Jörgen Wärmlöv, fondförvaltare på Spiltan Fonder, gästade nyligen Uppesittarkväll för att prata om Spiltan Globalfond Investmentbolag.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: