Fond i fokus - Spiltan Aktiefond Investmentbolag
Spiltan Aktiefond Investmentbolag placerar i huvudsak i en koncentrerad portfölj av svenska investmentbolag samt bolag med investmentbolagskaraktär.
Fredagen den 24 april genomförde Spiltan Fonder utdelning i sina fonder. Tyvärr har inte utdelningen och kompensationen av nya andelar gått lika smidigt som det ska. Istället har kompensationen med nya andelar fördröjts någon dag/några dagar på flera fondinformationsföretags hemsidor, tidningar, fondtorg och i de olika sparformerna. Det har fört med sig att den dagliga avkastningen för fonderna/innehavets värde ser ut som att de har fallit kraftigt. Så är inte fallet. I skrivande stund (14.00 29/4-09) förefaller de flesta ha fått ordning på detta (dock inte på PPM som fortsatt har fel på sin site).
Detaljerad info nedan!
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Spiltan Aktiefond Investmentbolag placerar i huvudsak i en koncentrerad portfölj av svenska investmentbolag samt bolag med investmentbolagskaraktär.
Pär Andersson, förvaltare av Spiltan Småbolagsfond, gästade nyligen DI:s Börsrådet.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: