Läs vårt nyhetsbrev för april
Läs vårt nyhetsbrev för april 2025.
"Just nu är det många mörka moln på börshimlen. Placera.nu har valt ut två fonder att ta skydd i till dess att den globala oron har blåst över." Den ena är Spiltan Räntefond Sverige men han poängterar också att man inte ska vänta sig så stor avkastning utan det är ett sätt att säkra sina pengar om man är orolig för turbulensen på marknaden just nu.
Spiltan Räntefond Sverige är en kort räntefond som placerar kapitalet i räntebärande värdepapper utfärdade i svenska kronor. Målsättningen är att årligen ge en stabil positiv avkastning till en mycket låg risk. Spiltan Räntefond Sverige investerar främst i räntebärande värdepapper utgivna av företag och kreditinstitut. Där är räntan högre än för statspapper.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Läs vårt nyhetsbrev för april 2025.
Läs om utvecklingen i våra fonder under mars månad i respektive fonds månadsrapport.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: