Fondskola - Räntefokus: Vad är kreditmigrering?
Detta avsnitt av vår fondskola har räntefokus och vi tittar närmare på vad kreditmigrering är.
Jörgen Wärmlöv, förvaltare på Spiltan Fonder, gästar Avanzapodden för att prata om Spiltan Globalfond Investmentbolag.
Jörgen Wärmlöv, förvaltare på Spiltan Fonder, gästar Avanzapodden. Nicklas Andersson intervjuade Jörgen kring Spiltan Globalfond Investmentbolag men även vilka de tydligaste skillnaderna är mellan svenska och globala investmentbolag samt vilken typ av bolag han vill ha i fonden.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Detta avsnitt av vår fondskola har räntefokus och vi tittar närmare på vad kreditmigrering är.
Aktiespararnas seminarietema ”Investera som proffsen”, bjöd in Jörgen Wärmlöv från Spiltan Fonder för att prata om europeiska investmentbolag.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: