Ingen handel i globalfonder 19 juni på grund av helgdag
Ingen handel i Spiltan Globalfond Investmentbolag och Spiltan Realinvest Global på grund av den amerikanska helgdagen Juneteenth Holiday.
När det är billigt skall man köpa!
Listan över problemen i världsekonomin kan göras lång och det är lätt att helt tappa tilltron till aktiesparande efter sommarens kraftiga börsnedgång. Då är det extra viktigt att komma ihåg att det faktiskt inte är kris i ”AB Sverige” och att det fortsatt finns många bolag på den svenska börsen som det går riktigt bra för. Självklart påverkas Sverige, Stockholmsbörsen och därmed även vi, på olika sätt av de utmaningar vi möter i vår omvärld, men vi står trots allt på en stabil grund. Det kan även vara tryggt att veta att vår förvaltningsfilosofi, vilken varit densamma sedan start, fungerar bra både i upp och i nedgång. Även framöver kommer vi att bortse från vad ”alla andra gör” och vad som ingår i olika index mm. Vi fokuserar istället på ”bolag, bolag, bolag” och fortsätter outtröttligt att leta och investera i bra och välskötta bolag samt att köpa aktier i dessa bolag när de prissätts under sitt egentliga värde. Marknaden sätter priset hela tiden - när det är billigt ska man köpa! Läs kvartalsrapporterna nedan där vi speciellt lyfter fram följande:
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Ingen handel i Spiltan Globalfond Investmentbolag och Spiltan Realinvest Global på grund av den amerikanska helgdagen Juneteenth Holiday.
Jörgen Wärmlöv gästade nyligen Global Gains podcast för att prata om Spiltan Globalfond Investmentbolag.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: