Ingen handel i globalfonder 1 september på grund av helgdag
Ingen handel i Spiltan Globalfond Investmentbolag och Spiltan Realinvest Global på grund av den amerikanska helgdagen Labor Day.
Huvudaktörer var Fondbolagens förening tillsammans med Skagen Fonder, Fidelity Investment Managers, Odin Fonder, Lannebo Fonder och Spiltan Fonder som också hade sina egna montrar i utställningshallen där det i vanlig ordning bjöds på karameller, pennor och annat för att locka till besök.
Per H Börjesson, ordf i Spiltan Fonder, talade bl a om regionfonden Spiltan Aktiefond Dalarna:
- Aktiefond Dalarna är ett bra val om man vill ha en aktivt förvaltad aktiefond med fokus på placeringar i Dalaregionen. Målsättningen är att minst hälften av bolagen i fonden ska ha sitt säte eller fasta driftställe i Dalarna för att främja den lokala kapitalförsörjningen och utvecklingen av företag i Dalarna. Läs mer nedan.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Ingen handel i Spiltan Globalfond Investmentbolag och Spiltan Realinvest Global på grund av den amerikanska helgdagen Labor Day.
En räntefond med potential att ge högre avkastning än korta räntefonder och räntefonder som investerar i statsobligationer.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: