Ingen handel i globalfonder 1 september på grund av helgdag
Ingen handel i Spiltan Globalfond Investmentbolag och Spiltan Realinvest Global på grund av den amerikanska helgdagen Labor Day.
Thomson Reuters Lipper Awards har utsett Spiltan Aktiefond Dalarna till bästa fond på tre år i kategorin svenska aktier.
Spiltan Aktiefond Dalarnas förvaltare Pär Andersson fick motta priset som delades ut av Gabriel Hermelin från Thomson Reuters. Utmärkelser från Lipper Awards delas ut till fonder som lyckats skapa konsistent stark riskjusterad avkastning jämfört med konkurrenter.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Ingen handel i Spiltan Globalfond Investmentbolag och Spiltan Realinvest Global på grund av den amerikanska helgdagen Labor Day.
En räntefond med potential att ge högre avkastning än korta räntefonder och räntefonder som investerar i statsobligationer.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: