Spiltan Enkel startades i juni 2019 och har därmed nyligen fyllt tre år. Det innebär att Morningstar har betygsatt fonden baserat på treårshistorik och satt det högsta betyget fem stjärnor. Betyget går till de 10 procent bästa fonderna i respektive kategori, baserat på historisk avkastning i förhållande till fondernas risknivå.
”Det är naturligtvis ett glädjande kvitto på att vi har gett våra kunder en konkurrenskraftig avkastning. Det är extra roligt att fonden utgörs av våra övriga fonder, varför detta är ett bra betyg på hela vår förvaltning. Målsättningen när vi skapade fonden var att erbjuda en färdig lösning för kunder som vill ha ett enkelt sparande som de inte själva behöver rebalansera. Fonden lämpar sig därför extra bra för månadssparande ”, säger Jörgen Wärmlöv och Nicklas Segerdahl, förvaltare av fonden.
Spiltan Enkel är en fond-i-fond med en mix av Spiltan Fonders övriga fonder där andelen aktiefonder utgör cirka 70 procent och andelen räntefonder cirka 30 procent.