Nordnets Sparpodden gästas av Jörgen Wärmlöv
Jörgen Wärmlöv gästar Nordnets Sparpodden för ett djupgående samtal om några av Europas mest intressanta investmentbolag.
Sverigefonder får bakläxa i år
"Trots yra på börsen har 75% av förvaltarna misslyckats med att slå index", skriver Hans Bolander i en artikel i DI den 19 september.
"Odin Sverige, Didner & Gerge och Spiltan hör till det fåtal som sticker ut genom att förvalta annorlunda", säger Olle Kylhed, analytiker på Wassum.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Jörgen Wärmlöv gästar Nordnets Sparpodden för ett djupgående samtal om några av Europas mest intressanta investmentbolag.
Jörgen Wärmlöv gästade nyligen Avanzapodden för att prata om den nya fonden Spiltan Europafond Investmentbolag.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: