Spiltan Räntefond Sverige fortsätter att vara en av de absolut bästa korta räntefonderna på marknaden. Att den är billigast med sin avgift på 0,1 procent vet vi när året inleds, men vi kan även konstatera att den sedan starten 2007 funnits med i toppen även när det gäller avkastning.
Under 2013 steg fonden med 2,96 procent vilket är 2,08 procentenheter bättre än fondens jämförelseindex. Det gör att Spiltan Räntefond Sverige var den tredje bästa korta räntefonden under 2013. Sedan starten i september 2007 har Spiltan Räntefond Sverige stigit med 21,96 procent vilket är 11,79 procentenheter bättre än jämförelseindex.
- Vår placeringsfilosofi att köpa räntepapper i välskötta svenska bolag kombinerat med marknadens lägsta avgift har verkligen lönat sig. Spiltan Räntefond Sverige har sedan starten funnits med i toppen bland jämförbara räntefonder vilket känns jättekul, säger Lars Lönnquist ränteförvaltare på Spiltan Fonder.
Relaterat