Spiltan Fonder prisas i Lipper Awards 2026
Spiltan Aktiefond Investmentbolag har tilldelats utmärkelsen bästa Aktiefond Sverige över 10 år, vid Lipper Fund Awards Nordics 2026.

Tidningen Aktiespararen har även denna månad Spiltan Aktiefond Stabil i sitt förslag på en långsiktig fondportfölj. Spiltan Aktiefond Stabil, som är en aktivt förvaltad sverigefond och förvaltas av Erik Brändström. Avgiften är på 1,5%. Tyngdpunkten ligger på värdeaktier och investmentbolag. Aktiefond Stabil är ett bra alternativ om du vill spara långsiktigt.
Spiltan Aktiefond Stabil har dessutom 5 stjärnor på ratingföretaget Morningstar.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Spiltan Aktiefond Investmentbolag har tilldelats utmärkelsen bästa Aktiefond Sverige över 10 år, vid Lipper Fund Awards Nordics 2026.
I vår filmserie Frågor till förvaltarna möter du denna gång fondförvaltaren bakom Spiltan Aktiefond Småland.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: