Fond i fokus – Spiltan Småbolagsfond
En koncentrerad, aktivt förvaltad småbolagsfond som placerar oberoende av bransch.
Aftonbladet listade i måndagens upplaga (3/1-2011) de fonder som gått bäst under året. Spiltan fonder placerade sig i topp med både Aktiefond Sverige (hög risk), Aktiefond Stabil (medelrisk) och Räntefond Sverige (låg risk).
Dagens Nyheter listade också på söndagens (2/1-2011) ekonomisidor de bästa fonderna för 2010 där Spiltan Aktiefond Sverige med +32,5% listas som tredje bästa fond i kategorin Sverige små och medelstora företag.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
En koncentrerad, aktivt förvaltad småbolagsfond som placerar oberoende av bransch.
Pär Andersson, fondförvaltare på Spiltan Fonder, gästade nyligen Direkt med förvaltarna för att prata småbolag.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: